Salezijanska šetnja

Autor: Ivana Petrak, 13. 11. 2015.

Salezijanska šetnja karakteristična je odgojna metoda sv. Ivana Bosca. U želji da učenicima približimo ovu metodu, povele smo oba razreda u prvu takvu šetnju prema župi Marije Pomoćnice na Knežiji u petak 13.11.2015. Pješačeći kroz naselja Jarun, Gajevo, Srednjake i Knežiju, pjesmom smo pronosili Boscovu radost i zajedništvo ulicama svih naselja. Bilo je lijepo vidjeti radost i pozitivne reakcije prolaznika i žitelja tih naselja. Uz pjesmu, učenici su imali zadatak uočavati osobitosti naselja, prometnica ili prirode. Budući da su nam pozornost zaokupile navedene aktivnosti, put do Knežije bio je kratak i dinamičan.

Po dolasku na Knežiju pjesmom smo pozdravili našeg domaćina don Marjana Lovrića. On nas je prvo upoznao sa župnom crkvom koja je posvećena Mariji Pomoćnici, a zatim s kapelicom u kojoj se vrlo često okupljaju mladi i djeca prilikom posjeta oratoriju. Kako bi ih duhovno obogatio i okrijepio, don Marjan je počastio učenike crticama iz Don Boscova života , ali nije zaboravio ni na dječju želju za slatkim pa im je stoga podijelio slatkiše za što slađi povratak do škole.

Naša prva salezijanska šetnja uspješno je objedinila Don Boscovu ideju o tome što je potrebno jednom mladom djetetu za njegov cjelovit rast: mladost, radost, sunce, šetnja, pjesma, molitva, zajedništvo, i ujedno ostvarila poznatu Don Boscovu rečenicu: "Igrajte se, skačite, vičite, samo nemojte griješiti."

Učiteljice Ivana Prusac i Ljerka Smetiško

« Lipanj 2017 »